Bell Mouth Copper Crimp Lug suits to 35mm sq cable and 10mm stud hole BM-CAL35-10
SKU BM-CAL35-10
On Sale
In stock
1
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
Product Details
Brand: TUFFSTUFF
Weight: 0.05 kg
Copper Crimp Lug Precision & Reliability for Industrial Applications
Key Features:
  • Premium Material: Made from 99.95% pure copper for maximum electrical conductivity (99.7% IACS).
  • Bell Mouth Entry: Makes the multi strain cable entry insertian easy.
  • Durability: Annealed copper construction with a tensile strength of 200 MPa and ductility rating of 40%.